Jak prawidłowo czesać włosy? Większość z nas robi to źle
Nieprawidłowe rozczesywanie może przynieść więcej szkody niż pożytku, bardzo łatwo bowiem zniszczyć i połamać pasma. Włosy ciężkie, proste i niskoporowate plączą się rzadziej niż te puszyste o otwartej łusce. Dlatego tak istotne oprócz odpowiedniej pielęgnacji jest również ich właściwe czesanie.
Jak prawidłowo czesać włosy?
Czynność tą powinno się wykonywać spokojnie i bez pośpiechu, wówczas oprócz rozczesywania zadbamy również o właściwą pielęgnację. Najważniejszy podczas rozczesywania jest prawidłowy kierunek. Włosy powinno czesać się od szyi do czoła, rozczesując najpierw splątane końcówki, a następnie wyższa pasma – dlatego większość z nas z pewnością robi to źle. Warto również w ostatniej fazie czesania przytrzymać włosy u nasady, aby nie naciągać niepotrzebnie cebulek.
„Czesząc prawidłowo włosy możemy pobudzić również krążenie krwi w skórze głowy, które pobudzi cebulki do wzrostu. Czesanie włosów pozwala również na dotlenienie skóry głowy. Prawidłowe czesanie pozwala również na usunięcie nadmiaru zanieczyszczeń zalegających we fryzurze czy też martwych włosów” – wylicza Anna Mackojć, trycholog i biotechnolog z Instytutu Trychologii.
Podczas czesania nie powinno się również przechylać głowy w dół, ponieważ takie nienaturalne ustawienie cebulek, pomimo że daje efekt uniesienia u nasady, przy wielokrotnym stosowaniu może doprowadzić do osłabienia kondycji włosów. Uniesienie u nasady można uzyskać poprzez wymodelowanie włosów od nasady na dużej, okrągłej szczotce.
Wybór odpowiedniej szczotki do włosów
„Nie bez znaczenia jest również to, czym czeszemy włosy. Włókna silikonowe i naturalne nie powodują puszenia się i elektryzowania włosów. W przypadku używania plastikowych szczotek powinno stosować się dodatkowo preparaty antystatyczne, czyli takie, które zmieniają ładunek i powodują, że włos się nie elektryzuje. Aby przywrócić odpowiedni ładunek, należy zastosować na przykład olejki. Ważne jest jednak, aby nie był to jeden rodzaj olejku – jak na przykład arganowy – tylko mieszanka” – wyjaśnia Anna Mackojć, trycholog i biotechnolog z Instytutu Trychologii.
Należy również pamiętać o higienie szczotki. Powinno się ją przemywać szamponem i dezynfekować co jakiś czas. Jeśli cierpimy na keratozy skóry głowy bądź stany grzybicze powinniśmy robić to nawet codziennie. Warto również pamiętać, że każdy domownik powinien mieć osobną szczotkę.